77 431 28 15
Ul. Klasztorna 4, 48-325 Ścinawa Mała
3 MAJA - 03.05.2021 r.

„WIWAT KRÓL! WIWAT SEJM! WIWAT WSZYSTKIE STANY!”

Chociaż słowa te są odległe czasowo, a od wypowiedzenia ich minęło kilka pokoleń, nadal zajmują bardzo ważne i szczególne miejsce w świadomości Polaków. W tym roku obchodziliśmy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Polscy patrioci uroczyście obchodzili ten dzień już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Po II wojnie światowej, zaprzestano obchodzenia tej rocznicy. Jako święto państwowe Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, zdecydował przywrócić dzień 3 Maja jako święto państwowe 6 kwietnia 1990 r. Dzień ten jest dniem wolnym od pracy. W całej Polsce obchodzi się go poprzez organizowanie różnych wydarzeń patriotycznych. Równie ważnym świętem dla Polaków jest dzień 2 maja- Dzień Flagi. Obowiązkiem całego społeczeństwa jest codziennie pielęgnowanie pamięci wśród młodszych i starszych, o ludziach, którzy swoim zaangażowaniem i pracą, spowodowali, że iskra wolności i niepodległości nigdy nie zgasła w ich sercach. Dzięki nim, Polska odzyskała niepodległość. Takie postawy, wydarzenia i ludzie kształtują tożsamość narodową.

Ten czas, jest szczególnym czasem dla Polaków.

Klasa III postanowiła także uczcić Dzień Flagi oraz Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w zdalnych wydarzeniach klasowych. Rozmawialiśmy na temat historii tworzenia Konstytucji, barw isymbolach narodowych oraz patriotyzmie. Wspólnie wysłuchaliśmy i zaśpiewaliśmy radosną pieśń patriotyczną „Witaj, majowa jutrzenko”. Z zachowaniem powagi i spokoju odśpiewaliśmy hymn Polski „Mazurka Dąbrowskiego”. Na zakończenie wszystkie dzieci wykonały pracę plastyczną- Flagę Polski. Wszystkim Państwu oraz Dzieciom życzymy, aby to święto umocniło poczucie naszej tożsamości narodowej oraz dumy z bycia Polakiem.

 

Oprac. Iwona Wolak

‹‹ Powrót do listy newsów
Dane adresowe
Ul. Klasztorna 4,
48-325 Ścinawa Mała
77 431 28 15
zsp-scinawa@wp.pl
Witamy

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treśćią naszej strony internetowej, gdzie znajdą Państwo informacje, dotyczące Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ścinawie Małej, który obejmuje Szkołę Podstawową w Ścinawie Małej, przedszkole w Ścinawie Nyskiej oraz przedszkole w Węży. Znajdą tutaj Państwo wiele użytecznych informacji, w tym newsy z życia placówek, osiagniecia uczniów czy dokumenty do pobrania. 

Facebook / BIP